Logopeda – 5 korzyści z konsultacji

Logopeda – 5 korzyści z konsultacji

Wizyta u logopedy: Logopedia kojarzy się głównie z wadami wymowy, takimi jak nieprawidłowo wypowiadana głoska R czy jąkanie. Z usług logopedycznych korzystają zwłaszcza dzieci, aby na samym początku rozwoju wesprzeć rozwój aparatu mowy. Jednak na wizytę u logopedy nigdy nie jest za wcześnie (nasz najmłodszy pacjent miał 5 dni), ani za późno. 

 

1. Zwiększenie komfortu podczas mówienia

Mowa werbalna to umiejętność, którą można ciągle rozwijać. Idealna artykulacja, głośne i wyraźne mówienie to coś, czego da się nauczyć. W mowie, najważniejszy jest język, jest to najsilniejszy mięsień, który trenujemy prawie bez przerwy. Istotne jest nawet jego położenie w spoczynku, gdyż może to wpływać na wady zgryzu i zniwelować skuteczność leczenia ortodoncyjnego. Częstym problemem jest również długość wędzidełka. Dr Marzena Major oraz terapeuci w Gabinetach Rozwoju holistycznie podchodzą do terapii. Specjalizujemy się w aparacie mowy i neurologopedii, ale traktujemy organizm jako całość, w którym występuje wiele zależności. 

Aby rozwiązać problem, należy znaleźć jego przyczynę i tu pomocna jest konsultacja logopedyczna. 

  • Diagnoza i interwencja w przypadku trudności mowy: Logopeda przeprowadzi ocenę zdolności mowy i językowych danej osoby, co pozwoli zidentyfikować ewentualne trudności. Na podstawie tej diagnozy logopeda opracuje plan interwencji, który może obejmować różnorodne techniki terapeutyczne. Logopeda może pomóc w identyfikacji i poprawie wszelkich trudności związanych z mową, wymową, czy też innymi aspektami komunikacji. Dzięki tym konsultacjom osoba może zyskać większą pewność siebie w komunikowaniu się z innymi.

 

2.Przywrócenie płynności mowy

Osoby z zaburzeniami płynności mowy, takimi jak jąkanie się, mogą skorzystać z konsultacji logopedycznych w celu poprawy płynności mowy. Logopeda powinien dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przywrócenie płynności mowy to proces, który może wymagać czasu, cierpliwości i odpowiedniego podejścia. 

  • Konsultacja z logopedą: Pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z doświadczonym logopedą. Specjalista ten oceni Twoją mowę, zidentyfikuje obszary wymagające poprawy i opracuje spersonalizowany plan terapeutyczny. Rozumiemy, że brak płynności mowy jest dla pacjentów trudnym doświadczeniem, często wynikającym z traumatycznych wydarzeń czy chorób. Bierzemy uwagę brany czynnik psychologiczny, aby pacjent czuł się bezpiecznie i komfortowo, chciał się otworzyć przed terapeutą. Dla takich pacjentów najtrudniejszym bywa pierwszy krok, czyli zapisanie się na konsultację i wybór odpowiedniego logopedy. Dlatego dbamy o jakość usług wykonywanych w Gabinetach Rozwoju, zdobywając pozytywne opinie zachęcające do zaufania nam.
    Opinie Znany Lekarz

Korzyści z wizyty u logopedy to poprawa komunikacji werbalnej oraz rozwój umiejętności mowy w przypadku różnych deficytów. Logopeda jest wyszkolonym specjalistą w obszarze terapii mowy, który zapewnia profesjonalną pomoc i wsparcie w poprawie zdolności językowych.

 

3. Lepsze zrozumienie i wyrażanie emocji

Poprzez pracę nad mową i komunikacją, logopeda może pomóc klientowi w lepszym zrozumieniu i wyrażaniu swoich emocji, co może przyczynić się do polepszenia relacji interpersonalnych.

Praca z logopedą nad mową i komunikacją może być kluczowa dla osób mających trudności w wyrażaniu emocji. Często osoby te mogą mieć problemy z identyfikacją swoich uczuć oraz z ich odpowiednim wyrażaniem w sposób werbalny. Logopeda może pomóc klientowi w identyfikowaniu i nazewnictwie swoich emocji poprzez naukę odpowiednich słów i wyrażeń. Poprzez rozwijanie umiejętności werbalnego wyrażania emocji, osoba ta może poczuć się bardziej pewnie i kompetentnie w wyrażaniu swoich uczuć w relacjach z innymi.

Ponadto, logopeda może pracować nad rozumieniem mowy ciała, tonu głosu oraz innych niuansów komunikacyjnych, które mogą być istotne dla adekwatnego przekazywania i interpretowania emocji w interakcjach społecznych. Poprawa tych umiejętności może przyczynić się do bardziej efektywnej komunikacji emocjonalnej, co z kolei może prowadzić do budowania głębszych i bardziej satysfakcjonujących relacji interpersonalnych.

W rezultacie, osoba korzystająca z terapii logopedycznej może doświadczyć wzrostu zrozumienia i akceptacji siebie oraz innych, co przyczynia się do budowania zdrowszych i bardziej satysfakcjonujących relacji z bliskimi, przyjaciółmi oraz współpracownikami.

  • Regularne ćwiczenia: Systematyczne wykonywanie ćwiczeń polecanych przez logopedę jest kluczowe. Ćwiczenia te mogą obejmować kontrolowanie tempa mówienia, pracy nad artykulacją, czy też praktykę wymowy konkretnych dźwięków.

 

4. Świadomość oddechu i ćwiczenia, których nauczy Cię logopeda

Płynność mowy często zależy od kontroli nad oddechem. Ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w utrzymaniu równowagi między wdechem a wydechem, co wpływa pozytywnie na płynność mowy. Logopeda nauczy Cię kilku sposobów, nie pozwalając na utrwalanie błędów. 

  • Stopniowe tempo: Unikaj pośpiechu podczas mówienia. Stopniowe tempo pozwala na lepszą kontrolę nad artykulacją i zwiększa zrozumiałość mowy.
  • Zapisywane i czytane ćwiczenia: Pisanie i czytanie na głos mogą być pomocne w utrzymywaniu płynności mowy. To doskonała praktyka kontrolowania tempa i poprawiania artykulacji.
  • Świadomość ciała: Zwróć uwagę na postawę ciała podczas mówienia. Zrelaksowana i odpowiednio wyważona postawa może wpływać pozytywnie na płynność mowy.
  • Ćwiczenia przed lustrem: Obserwowanie siebie w lustrze podczas mówienia może pomóc w identyfikowaniu problemów z artykulacją i dostarczać informacji zwrotnej.

Pamiętaj, że każda osoba jest inna, a skuteczność różnych strategii może się różnić. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z logopedą, który dostosuje plan terapeutyczny do Twoich indywidualnych potrzeb.

 

5. Usprawnienie funkcji połykania i gryzienia

Logopeda może również pracować nad usprawnieniem funkcji połykania, co może być szczególnie istotne dla osób z problemami związanych ze zdrowiem, takich jak osoby starsze lub osoby po udarze. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że sposób w jaki odgryzamy pokarm, przeżuwamy go i połykamy ma ogromne znaczenie dla aparatu mowy. Nieprawidłowości mogą doprowadzić do przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego, czyli tzw.: trzaskania czy do nadmiernego zaciskania zębów. 

 

Dodatkową korzyścią wizyty u logopedy jest to, że logopeda może dostarczyć wsparcia i porad dla rodzin i opiekunów osób z trudnościami mową i komunikacją, pomagając im lepiej zrozumieć i radzić sobie z wyzwaniami, jakie mogą się pojawić.

Logopeda dr Major

Dodaj komentarz